Jak uczyć się przez całe życie?




Każdy z nas ma za sobą jakąś ścieżkę rozwoju, wydeptaną w tradycyjnym systemie edukacyjnym. Szkoły zaczynają się i kończą, ale na tym trudno dziś poprzestać. W zasięgu ręki mamy dziś mnóstwo możliwości, które pozwalają realizować ideę uczenia się przez całe życie.


Dostępność wiedzy i narzędzi jej zdobywania nie jest problemem. Głównym wyzwaniem jest utrzymanie motywacji do nauki. Ale na to też są sposoby. Co więc warto robić, by rozwijać się bez ustanku?

Czytaj dużo i często

Pielęgnuj ciekawość i zaspokajaj ją. Kupuj gazety, przeszukuj Internet, pytaj znajomych, co ostatnio przeczytali i co wydało im się użyteczne. Zapisuj się na internetowe kursy, obserwuj ekspertów z różnych dziedzin na Twitterze. Drąż każdy temat i nie ustawaj w tym, dopóki nie znajdziesz interesującej cię odpowiedzi i nie zrozumiesz zagadnienia.

Obracaj się w towarzystwie mądrych osób

Dąż do tego, by kontaktować się z osobami, które podziwiasz i od których wiele możesz się nauczyć. Dołączaj do grup tematycznych w social media i staraj się aktywnie budować w nich dialog. Pielęgnuj kontakty z osobami, które zainspirowały cię do myślenia o nowych rzeczach i odkrywania nowych obszarów wiedzy.

Określ swój indywidualny styl uczenia się

Wszyscy słyszeliśmy o wzrokowcach, słuchowcach i kinestetykach, ale niewielu wie, że różnych odmian przyswajania wiedzy jest co najmniej siedem. Oprócz trzech wspomnianych, wymienia się często 4 inne: samotników, społecznościowców, logików i lingwistyków. Jeśli wiesz, który styl uczenia się jest dla ciebie odpowiedni, możesz wybierać najskuteczniejsze dla ciebie metody przyswajania wiedzy. Jak sie uczymy.

Ucz się ucząc innych

Teoria Edgara Dale’a mówi o tym, jak skuteczne są różne sposoby uczenia się. Czytanie, słuchanie, oglądanie oraz łączenie tych technik powoduje, że pamiętamy nie więcej niż 50 % materiału. Najlepsze wyniki daje aktywne uczenie się. Mówienie, powtarzanie podnosi wskaźnik zapamiętywania aż do 70 %. Najskuteczniejsze (90 %) jest jednak mówienie i działanie jednocześnie. Płynie z tego prosty wniosek: najlepiej uczymy się, ucząc innych.

Twórz sobie listy rzeczy, o których chcesz się więcej dowiedzieć

Zanim zaczniesz zgłębiać jakąś dziedzinę, przygotuj się do tego. Zrób przegląd zagadnień i stwórz listę rzeczy, o których chciałbyś się więcej dowiedzieć. To nada strukturę twoim poszukiwaniom. Nie da ci utonąć w morzu wiadomości.

Zrealizuj własny projekt

Projekt to zbiór uporządkowanych działań, które mają cię doprowadzić do określonego celu. Uczenie się również powinno być takim uporządkowanym działaniem, wtedy jest bardziej efektywne. Spróbuj określić sobie cel edukacyjny i zrealizuj go tak jak projekt. Zorganizowane działanie wejdzie ci w nawyk i zobaczysz, że wpłynie na szybkość uczenia się.

Eksperymentuj z nowymi metodami uczenia się

Możesz uczyć się tradycyjnie, czytając lub uczestnicząc w szkoleniach i wykładach, ale masz też do dyspozycji tysiące innych sposobów. Jednym z nich jest nowoczesny e-learning. Kursy online, poważne gry, pigułki wiedzy, uczące się społeczności, itd. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj w inne miejsce na naszym portalu: iPRO E-learning.

Dołącz do społeczności

Poszukaj i dołącz do wirtualnej tematycznej grupy ludzi, którzy wspólnie uczą się korzystając z narzędzi społecznościowych. Do wyboru masz wiele propozycji. MOOC (masowe otwarte kursy online), Twitter, grupy tematyczne na Facebooku i Linkedin. Być może w miejscu twojej pracy funkcjonuje platforma LMS, która umożliwia wielostronną i szybką wymianę wiedzy z innymi osobami w firmie? Dowiedz się i wykorzystaj jak najwięcej możliwości.



Powrót do kategorii



...

TED o rewolucji w uczeniu się

Kursy online otwarte dla nieograniczonej liczby uczestników (MOOCs), samoorganizujące się...
czytaj więcej

...

Pigułki wiedzy przyszłości

W latach 70-tych ludzie nie przypuszczali, że komputery będą powszechnie stosowane....
czytaj więcej

...

Uczyć się nie wiedząc o tym

Gry wideo są dobrym przykładem na to, że najwięcej uczymy się, gdy wcale nie wiemy, że się uczymy. Gry stawiają...
czytaj więcej

...

Jakie umiejętności przydadzą się w przyszłości

Umiejętność czytania i pisania w dzisiejszych czasach to o wiele za mało, by z sukcesem uczestniczyć w życiu...
czytaj więcej